ELİT MMA CUP

02-05 Temmuz 2022 – ANKARA

 

 2022 yılı faaliyet programımızda yer alan ELİT MMA CUP 02-05 Temmuz 2022 tarihleri arasında Büyükler ve Gençler kategorilerinde Ankara Büyük Anadolu Otelde /Ankara’ da yapılacaktır.

25 Haziran 2022 tarihine kadar aşağıda yazılı kurallar ve koşulları karşılayan yurt dışı –yurt içi kulüp ve sporcular bu organizasyona katılım sağlayabilmektedir.

Yurtiçi katılımcılar, Lisans, Level ve amatör kimlik kart işlemlerini tamamlayan tüm katılımcılar KAYITLARINI MMA Federasyonu Cep telefonundan yapılacaktır. GSM : 0533 744 05 41Kayıt yaparak organizasyona katılım yapabilecektir.

Yurtdışı katılımcılar, pasaport aslı ve sağlık beyanı formunu ibraz ederek ve katılım koşullarını tamamlayan tüm katılımcılar KAYITLARINI MMA Federasyonu Cep telefonundan yapılacaktır. GSM : 0533 744 05 41 Kayıt yaparak organizasyona katılım yapabilecektir.

Türkiye’de oturum süresi olan yabancı uyruklu katılımcılar, Lisans, Level ve amatör kimlik kart işlemlerini tamamlayan tüm katılımcılar KAYITLARINI MMA Federasyonu Cep telefonundan yapılacaktır. GSM : 0533 744 05 41 Kayıt yaparak organizasyona katılım yapabilecektir. Detaylı bilgi için MMA Federasyonu ile iletişime geçiniz. +90 533 744 05 41

1.AMAÇ VE TANIMLAR

2022 yılında yapılan/yapılacak olan Lig, Turnuva ve benzeri organizasyonlarda profesyonel tabana hazırlık veya özel organizasyonlarda sporcu seçmek amaçlı yapılacaktır. Dünya genelinde yaşanan salgın nedeniyle; 2020-2021 yıllarında pandemi nedeni ile yapılamayan ve sporcuların maç tecrübesi yapabilmesi amaçlı ve hak mağduriyeti yaşamamaları için, ELİT MMA CUP adı altında aşağıdaki koşulları sağladığı taktirde katılım sağlayabilecek olup Finale kalan sporcuların kayırları SHERDOG sistemine maçları işlenecektir.

1- Organizasyona Katılım Şartları:

1.1- Katılım kısıtlaması olmayacaktır. Federasyonun web sitesinde yayınlanan kriterlere uygun kayıt için yurt içi katılımcılar kapsayan en az 1,2,3,4,5,6.“Level”derecesi olan, 2022 Amatör Kimlik kartına ve 2022 vizeli MMA Lisansına sahip sporcular; toplu olarak kulüp ve ferdi olarak kayıt yaptırmak suretiyle katılabilecektir.

1.2-Kafile listeleri; Sporcular için adı soyadı, doğum tarihi (gün-ay-yılı), kulübü, Federasyon sicil- lisans nosu, level derecesi ve kilosu ile yaş kategorisi yazılı olmalıdır.

1.4-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı-Yabancı –ve oturum süresi olan tüm sporcular organizasyona katılabilir.

1.5-Takımlarda görev alan antrenörler kafile listelerinde kaydını ve 2022 yılı vizesini yaptırmış olmalıdır. Vizesi olmayan antrenörler sahada görev alamayacaktır.

1.6- Sporcular tartıya gelirken MMA Merkez Hakem Kuruluna verilmek üzere; 2022 vizeli lisans fotokopisi ve en az 4,5,6 Level belgesini kopya veya internet çıktısı ibraz edecektir. Merkez Hakem Kurulu Fotokopisini saklamak üzere ve organizasyona katılanları çizelge halinde listeleyerek federasyona iletecektir. Yabancı sporcular pasaport aslı ve fotokopisini sağlık beyanı ile ibraz ederek katılım sağlayabilecektir.

2-Kilo Değişiklikleri;

2.1-Sporcular MMA Federasyonunda yayınlanan kendileri beyan ettikleri kilo, yaş ve kategoride katılmalıdır, aynı bilgiler resmi onaylanan kafile listelerinde harfiyen olmalıdır. Kilo, yaş ve kategorisi uymayan sporcular herhangi bir hak talep edemeksizin organizasyona kabul edilmeyecektir.

2.2-Beyan edilen kilo, yaş ve kategorilere göre ‘kura ve eşleşmeler’ önceden yapılacaktır. Sistem hataları haricinde değişiklik yapılmayacaktır.

3- Kayıt,

3.1- Bu faaliyet; bu talimatta yer alan şartları taşıyan bütün sporcuların katılabileceği bir organizasyondur. Kayıtlar bu talimat yayınlanması itibarı ile en geç 25 Haziran 2022 tarihine kadar yapılacaktır. Bu tarihten sonra kayıt alınmayacaktır.

3.2- Yurtiçinden ve Yurtdışından katılmak isteyen tüm sporcular kayıt işlemlerini; iki aşamada MMA Federasyonu GSM numarasından ön bilgi gerçekleştirerek oluşturacaktır.  Kayıtların geçerli kabul edilmesi için tüm resmi evrakların ve işlemlerin tam ve eksiksiz olarak yapılması gereklidir. Eksik evrak ve işlemlerde kayıt kabul edilmeyecektir. Eksik yapılan ve tamamlanmayan işlemlerde herhangi bir hak talep edemeksizin organizasyona kabul edilmeyecektir. Kayıtlar geçersiz sayılacaktır.

3.3- MÜSABAKA KAYITLARINI MMA Federasyonu Cep telefonundan yapılacaktır. GSM : 0533 744 05 41olarak yapılacaktır. Yurtiçinden katılacak sporcu kayıtlarını kulüpleri yapacak olup, ferdi lisansa sahip sporcular kayıtlarını kendileri yapacaklardır. Müsabaka online kayıt işlemleri 25 Temmuz 2022 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten sonra kayıt sistemi otomatik olarak kapanacaktır. Online kayıt yaptırmayan sporcular bu organizasyona kabul edilmeyecektir. https://www.mmafederasyonu.org.tr adresinden online olarak yapılacaktır. Yurtiçinden ELİT MMA CUP organizasyonuna katılacak sporcular isimlerini MMA Federasyonuna bildirecektir.

3.4-25 Haziran 2022 saat 00.00’te sistem kayıtları kapanacaktır. Kaydı olmayan sporcuların kafile listelerine dahil edilmemelidir. Kafile listesinde yer alsalar dahi organizasyona katılamazlar.

 

4-Program, Tartı , Kura ve Konaklama;

4.1-Faaliyet; Talimat ekinde düzenlenen programa göre yapılacaktır.

4.2-İlk gün kontrol tartısı yapılacak olup, beyanlarına göre kura ve eşleşme ilan edilecek; programa göre sporcuların ilk gün eleme müsabakaları olduğu gün ve finallerin oynatılacağı güne kadar (final günü hariç)maç kontrol tartıları sabahın erken saatlerinde yapılacaktır. Kişisel hata düzeltmeleri yapılmayacaktır. Tartıya gelmeyen sporcular listelerde yer almayacak ve herhangi bir hak talep etmeksizin diskalifiye edilecektir.

4.3-Federasyon yönetici, teknik görevli, hakemler (stajyer hakemler hariç) federasyon tarafından belirlenecek ve konaklamaları Federasyonumuzca temin edilecek ve ödenecektir.

4.4-Organizasyonun yapılacağı otelde kafilelerin konaklayabileceği uygun fiyatlar önerecektir, ancak bu otellerde konaklamaları mecbur olmayacaktır. 

 Konaklama

Mecburi değildir. Organizasyon yapılacak Otel bilgisi linki aşağıda yer almaktadır. Otel kaydını katılımcılar kendileri yapacaktır.

https://www.anadoluhotels.com/anadolu-otel-esenboga-termal-anasayfa

ELİT MMA CUP 'a katılım sağlayacak antrenör, sporcu vb katılımcılar konaklama, yol ve diğer masraflarını kendileri karşılayacaktır.

Katılım Kuralları

3.1 Yurtiçinden katılacak sporcular; Büyükler, Gençler en az 4,5,6 Level derecesine sahip olmak zorundadır. Level dereceleri tartıdan önce Federasyon kayıtlarından kontrol edilecektir.

3.2 Sporcular müsabakalara yalnızca tek sıklette katılacak olup, kayıt sisteminde ve kafile listesinde bilgiler aynı olmalıdır. Kafile listelerinde sıklet bilgileri olmayan sporcular müsabakalara alınmayacaktır.

3.3 Sporcular Büyükler ve Gençler Kategorisinde yalnız 1 branşa katılabilirler.

3.4 Yurtdışından katılan sporcular pasaportlarını tartı esnasında ibraz edeceklerdir.

3.5 Yurtiçinden katılacak sporcular aşağıdaki belgeleri tartı esnasında ibraz edeceklerdir;

3.5.1 MMA Federasyonuna ait 2022 yılı vizeli lisans,

 3.5.2 T.C. Kimlik Kartı, Pasaport, Sürücü Belgesi vb. resmi kimlik,

3.5.3 Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı olan sporcular; Pasaportlarını, Pasaport Fotokopilerini ve T.C. Kimlik Kartlarından birisini ibraz etmek suretiyle müsabakalara alınacaklardır,

3.5.4 MMA Level puan ve MMA Sporcu Kimlik Kartı,

 3.5.5 Level ve Kimlik Kartları eksik olanlar organizasyonda bilgi formu, bir adet resim ile birlikte müracaat etmeleri halinde maç esnasında belgeleri alınabilecektir.

3.5.6 Sporcu Sağlık Muayene Taahhütnamesini (Ek – ……), Yurt içinden ve Yurt dışından katılan tüm sporcuların doldurması zorunludur.

3.5.7 İstenilen belgelerden veya koşullardan herhangi birinin eksikliğinde sporcular müsabakaya alınmayacaktır. Bütün sporcular ekte gönderilen Sporcu Sağlık Muayene Taahhütnamesi formunu kendileri temin edip, belgelerini eksiksiz doldurarak getireceklerdir.

YAŞ DURUMU VE SIKLETLER

 Müsabakaya girecek sporcularda yaş hesabında ay ve gün aranmaz. Mahkeme kararıyla olsa dahi yaş düzeltmeleri kabul edilmeyecektir.

Gençler 16-18 yaş/ Büyükler 18-36 yaş

Gençler 16-18 yaş/ Büyükler 18-36 yaş ERKEK

Gençler 16-18 yaş/ Büyükler 18-36 yaş KADIN

- 52,2 kg

-56,7 kg

-61,2 kg

-65,8 kg

-70,3 kg

-77,1 kg

-83,9 kg

-93,0 kg

+93,0 kg

- 47,6 kg

- 52,2 kg

- 56,7 kg

- 61,2 kg

- 65,8 kg

- 72,6 kg

+ 72,6 kg

 

 

Gençler MMA Full 4,5,6 level arası ,16 ile 18 yaş (2006-2004 yılı) olmalı

Büyükler MMA ELİT 4,5,6 level arası , 18 ile 35 yaş (2004-1987 yılı)

Sporcunun yaşı hesaplanırken yıl bazında hesaplanır.

Yıl bazında 18 yaşını doldurmuş sporcu tercihine göre gençlerde mücadele edebilir. Organizasyonda büyükler kategorisinde herhangi bir branşta büyükleri tercih ettikten sonra artık gençler kategorisinde maça çıkamaz.

 Yaş, akreditasyon sırasında tüm organizasyonda ve turnuvalarda doğrulanacaktır.         

MMA FEDERASYONU ELİT MMA CUP 

Genç ve Büyükler Organizasyon Talimatı

6-Organizasyona katılacak; Antrenör, Sporcu ve Hakemlerin Kılık Kıyafeti:

6.1-Antrenörler köşelerde görev yaparken Federasyon tarafından verilen kendilerine ait 2022 yılı vizeli MMA Antrenör akreditasyon Kartını boyunlarına takmak zorundadırlar. Başkalarının kimlik kartını kullananlar Disiplin Kuruluna sevk edileceklerdir. Akreditasyon kartını takmayanlara köşelerde görev verilmeyecektir,

6.2-Antrenörler; sporcuları Oktagon’da müsabaka yaparken ayağa kalkmaları, sporcuya bağırmaları, hakem veya yöneticilerle konuşmaları, organizasyon esnasında itiraz etmeleri yasaktır, talimata uymayan kişiler, organizasyon ahengini bozan spora ve sporcuya kötü örnek sergileyen kişiler tavizsiz tedbirli ceza kuruluna sevk edilecektir. Tedbirli ceza kuruluna sevk edilenlere organizasyon boyunca görev yaptırılmayacaktır.

6.3- Federasyon malzeme temini yapmayacaktır. ELİT MMA CUP seçmelerinde; organizasyonda Federasyonca 2021-2022 yılları için Federasyonca belirlenmiş olan; MMA Federasyonu logosunu taşıyan, Siyah Kırmızı ve Siyah Mavi Şort ve Üst Mavi ve Üst Kırmızı Rash Guard, MMA Federasyonu Talimatı gereğince belirlenen vücut koruyucu, eldivenler, kask ve ayaklık dahil malzemeler, MMA Federasyonu onaylı ürünleri kendileri temin edecek ve giyineceklerdir. (Daha önce federasyonun onaylı olan ürünleri yırtık olmadığı taktirde rakibe zarar vermeyecek şekilde olan tüm onaylı ürünler organizasyonda kullanılabilecektir.)

6.4-Federasyon Logosunu İzinsiz Kullananlar hakkında yasal işlem yapılacak, MMA faaliyetlerinde kullandırılmayacaktır. İl, Bölge, Ulusal, Resmi ve Özel Müsabakalar dahil kullandırılanlar hakkında disiplin ve ceza kurulu işlemi yapılacaktır.

6.5-Müsabakalara katılan tüm idareci, antrenör ve sporcular, belirlenen kılık-kıyafet talimatları esaslarına uyacaklardır, aksi davranışta bulunanlar hakkında gereken yasal işlem yapılacaktır.

6.6-Hakemler; 2022 yılı vizeli olacak, Federasyonumuzun talimatları gereğince siyah pantolon (ligralı rahat kumaş), Siyah polo yaka tişört ve siyah spor ayakkabısı ile görev yapacaklardır. Federasyonun bilgisi dışında kıyafetlerin üzerinde logo gibi reklamlar içeren semboller olmayacaktır.

6.7-Antrenör ve antrenör yardımcısı köşelerde eşofman takımı, spor ayakkabısı vb kıyafetler ile köşeye çıkabilir. Kumaş pantolon-kot pantolon ve kösele ayakkabı benzeri kıyafetler ile sporcu arkasında durması yasaktır.

6.8-Malzeme değişimi sebebiyle maçın geç başlamasına sebep olan köşe ye maçın başlangıcında hakem tarafından Ceza puanı ‘Warning’ verilir. Maçın başlamasını 2 dakikayı aşan şekilde gecikmeler de maç WO ile sonlanır.

7-İtirazlar:

7.1-Müsabakalara itirazlar; Müsabaka bitimi sonuç ilanı sonrası en geç 30 dk. içinde, 2022 yılı vizeli antrenörü tarafından usulüne uygun yazılı dilekçe ile, tutanak karşılığında Federasyon MHK Başkanına veya görevlendireceği personele;300 TL teslim ederek dilekçelerini, görsel delili veya kanıtını İtiraz Kuruluna vereceklerdir, itiraz sürecinin başlaması için sporcunun oktagon’u terk etmiş ve sahadan uzaklaşmış olması gerekir.

7.2-Haricinde hiçbir şekilde itiraz dilekçesi kabul edilmez, ücreti yatırılmayan itirazlar ve sözlü yapılan itirazlar ile hakemleri ve yöneticilere zan altında bırakacak türde hakaret ve sözlü davranışlarla müsabakaların ahengini bozacak gereksiz itirazlar görüldüğünde derhal Disiplin ve Ceza kuruluna sevk edilebileceği gibi il, idareci, antrenör, kulüp ve sporcular hakkında tedbir uygulanarak müsabakalardan ihraç edilebilecektir.

7.3- İtirazların değerlendirilmesi Süresi içinde usulüne uygun, itirazların değerlendirilebilmesi için doğru açılardan çekilen canlı yayın kaydedici kameralardan çekilmiş görüntüler izlenebilecektir. İtirazlar 3 Hakem (Uluslararası veya Ulusal düzeyde), 3 Teknik kurul Üyesi, 1 İtiraz komisyonu başkanı olmak üzere 7 kişiden oluşur. Eğer itiraz yerinde görülmüşse, yapılan bildirimden sonra gün içinde, sonunda veya ertesi gün müsabakaların başlaması öncesi ilk müsabaka itirazlara ait müsabakalar olacaktır. Ardından programda olan müsabakalar devam edecektir. Finallerde itirazlar kameradan seyredilecek ve sonuçlandırılacaktır.

7.4-İtiraz müsabakaları tüm kategorilerde usulüne göre tam oynayacaktır tek raund usulü olmayacaktır. İtiraz için ödenen bedel haksız çıkıldığında kesinlikle iade edilmeyecek olup federasyonun hesabına gelir kaydedilecektir.

7.5-Organizasyon katılım sayısına göre maç sayısı hesaplanarak raund ve dakikalar Federasyon ve MHK Başkanı tarafından değiştirme hakkına sahiptir.

8 – Kafilenin Harcırahları:

8.1 Katılan sporculara, idareci ve görevli antrenörlere herhangi bir harcırah ödenmeyecektir.

8.2-Bu organizasyona antrenör ve sporcular kendi bütçe imkanları dahilinde katılım sağlayacaklardır.

8.3- Görevli vizeli hakemlere yol ve en fazla 3 günlük 1 seans ücreti ödenebilecektir. Federasyonca uygun görülen ve görevlendirilen yönetim, idari, organizasyon ve teknik, personele harcırahları federasyonumuz tarafından ödenebilecektir. 2022 yılı vizeli olmayan hakem ve antrenörler görevlendirilemez ve harcırah ödenemez.

10- Organizasyonda Dereceye Giren Sporculara Ödüller: Müsabakalarda ilk dört dereceye (1, 2, 3, 3) giren sporculara Madalya ve başarı belgesi verilecektir, Ayrıca Gençler MMA Full ve Büyükler MMA Elit Kategorisinde en az üç (3) maç yaparak 1. Olan sporculara ELİT MMA CUP kupası verilecektir.

11- Organizasyon Kurulu veya Firmalar tarafından yapılacaklar:

11.1-Müsabakaların organizasyonu ve açıklık bulunmayan tüm hususlarda Federasyonumuzun görevlendirdiği kurulları yetkilidir.

11.2- ELİT MMA CUP BİRİNCİLİGİ 1 oktagon kurulacaktır.

11-3-Ambulans ve doktor hazır bulundurulacaktır, Müsabakalarda emniyet ve sağlık tedbirlerini aldırılacaktır.

11.4-Faaliyet için düzenlenen idari ve teknik şartnamede yer alan Müsabaka organizasyonu düzenleyen tarafından yerine getirilecektir.

12.Organizasyon Genel Programı

12.1- 02 Temmuz 2022 girişler kontrol ve toplantılar, Siklet kilo kategori kayıtlar önceden sistem üzerinden girilen bilgilere göre sadece kontrol amaçlı yapılacaktır. Kilo, kategori, sıklet vb. durumlarda düzeltme kesinlikle yapılmayacaktır. Sporcu direk diskalifiye edilecektir.

Genel Program akışı saatlerinde değişiklik organizasyon işleyişine göre değişiklik gösterebilir. Herhangi bir hak veya talepte bulunulmaz.

2 Temmuz 2022

Büyük, Genç

Belge Tartı ve kayıt kontrolleri 10:00-16:00

Kura ve eşleştirme 17:30 -18:30

MHK, Organizasyon, Müsabaka kurulları koordinasyon toplantısı, 21:00 -22:00

Müsabakalar

 03 Temmuz 2022(1.Gün Programında maçı olanlar)

Doktor Kontrolü ve tartı (sporcular kayıtta beyan ettikleri kiloda olmalıdır. Kilosunu gösteremeyen sporcu diskalifiye edilecektir. Tartıda sporcunun 3 hakkı vardır.)

08:00-09:00 Kahvaltı

09:30-12:30 Müsabakalar (Eleme)

12:30-13:30 Öğle Yemeği

13:30 -14 00 Açılış Töreni

Müsabakalar 14:00-19:30

Akşam Yemeği 19:30-21:00

MHK Toplantı 21:00-22:00

 

04 Temmuz 2022 (2.Gün Programında maçı olanlar)

Doktor Kontrolü ve tartı (sporcular kayıtta beyan ettikleri kiloda olmalıdır. Kilosunu gösteremeyen sporcu diskalifiye edilecektir.Tartıda sporcunun 3 hakkı vardır.)

08:00-09:00 Kahvaltı

09:30-12:30 Müsabakalar (eleme)

12:30-13:30 Öğle Yemeği

Müsabakalar 14:00-19:30

 

05 Temmuz 2022 (3.Gün Programında maçı olanlar)

Doktor Kontrolü ve tartı (sporcular kayıtta beyan ettikleri kiloda olmalıdır. Kilosunu gösteremeyen sporcu diskalifiye edilecektir. Tartıda sporcunun 3 hakkı vardır.)

08:00-09:00 Kahvaltı

09:30-12:30 Müsabakalar

12:30-13:30 Öğle Yemeği

Müsabakalar 14:00-19:30

05 Temmuz 2022 Maçların Bitişinde  (  Final ve madalya-kupa)

 

 

Ali ARIK Federasyon Başkanı